Duyurular

National Geographic Türkiye’den Cinsiyet Devrimi’ne sansür

Hayat paylaşınca güzelShare on Facebook0Tweet about this on TwitterPin on Pinterest0Share on Google+0Share on Tumblr0Print this pageEmail this to someone

Doğuş Grubu’nun yayınladığı NatGeo Türkiye, derginin “Cinsiyet Devrimi” başlıklı dosyasını sansürledi. Dosyayı “Cinsiyet Mücadelesi” olarak veren dergi, orijinal kapakta yer alan trans çocuğa da kapakta yer vermedi.

4 yaşında cinsiyet geçiş sürecine giren 9 yaşındaki trans çocuk Avery Jackson, National Geographic dergisinin Ocak 2017 sayısı kapağında yer almıştı.

Türkiye’de Doğuş Grubu’nun yayınladığı dergi, bu sayıya sansür uyguladı.

National Geographic’in kapak konusu olan Cinsiyet Devrimi (Gender Revolution) sözü, ‘Cinsiyet Mücadelesi’ olarak tercüme edildi.

Ayrıca trans çocuk Avery Jackson’a orijinalindekinin aksine kapakta yer verilmedi.

 

Ne olmuştu?

National Geographic dergisi Ocak 2017 sayısı kapağında 9 yaşındaki trans çocuk Avery Jackson’a yer vermişti.

Dergi, son sayısının kapak konusunu Cinsiyet Devrimi (Gender Revolution) olarak belirlerken, çift kapak olarak basılan derginin kapağında Jackson’ın “Kız olmanın en iyi yanı, artık erkek taklidi yapmak zorunda olmamam” sözü yer almıştı.

128 yıldır yayımlanan dergi, kapağında ilk defa bir transa yer vermişti.

National Geographic’in orijinal kapağı (ön ve arka yüz)

Kaynak: GazeteKarınca

Hayat paylaşınca güzelShare on Facebook0Tweet about this on TwitterPin on Pinterest0Share on Google+0Share on Tumblr0Print this pageEmail this to someone
Leave a comment

Your email address will not be published.


*