SON HABERLER

Pembe Hayat, transfobik hakimi HSK’ya şikayet etti

Pembe Hayat, mahkemeye gelen cinsiyet geçiş dava dilekçesini kendi sosyal medya hesaplarından paylaşarak dalga geçen hakimi Hakimler ve Savcılar Kurumu’na (HSK) şikayet etti.

Pembe Hayat Derneği, görev yaptığı mahkemeye gelen cinsiyet geçiş dava dilekçesini Instagram üzerinden yayınlayıp dalga geçen hakim ile ilgili hakimi Hakimler ve Savcılar Kurumu’na (HSK) şikayet başvurusunda bulundu. Derneğin avukatı Emrah Şahin, hakimin bu eyleminin suç olmasının yanında Bangalore Yargı Etiği İlkeleri’ne, Hakimler ve Savcılar Kanunu’na ve Kamu Görevlileri Etik Davranış İlkeleri’ne aykırı olduğunu hatırlatarak, açıklamasına şöyle devam etti:

“Eşitlik, tarafsızlık, dürüstlük ve doğruluk İlkelerini göz etmesi gereken bir hakimin bu paylaşımları, cinsiyet değişikliği talebinde bulunan vatandaşlarımızın yargının tarafsızlığına olan inancını zayıflatmakla kalmayıp onların onur ve haysiyetlerini de incitmektedir. Bu sebeple, hakimlik meslek ve onuruna yakışmayan bu eylemi nedeniyle Pembe Hayat Derneği olarak bu hakimi, Hakimler Savcılar Kurulu’na şikayet ettik.”

“İlgili hakim hakkında soruşturma açılmalıdır!”

Sosyal medya paylaşımı ile dalga geçen hakim ile ilgili soruşturma açılması gerektiğini söyleyen Av. Şahin, LGBTİ+’ların Türkiye’de yargıya olan inançlarının azaldığını belirterek, bunun hukuk alanında çalışan kamu görevlileriyle de ilgili olduğunu söylüyor:

“Özellikle yargı gibi devleti ayakta tutan hayati öneme sahip bir erkin tüm vatandaşlarımıza eşit şekilde davranması gerektiği uluslararası Ssözleşmeler, Anayasamız ve iç mevzuatımızda bir temenni, ulaşılması gereken bir ideal değil bir kural olarak yer almaktadır. Bir yargı mensubunun kendi sosyal medya hesabından yaptığı bu çirkin paylaşımlar sadece toplumu değil aynı zamanda yargıçlık görevini layıkıyla yapan hakim ve savcıları da rencide etmektedir.”

“Bu şikayet başvurumuz neticesinde de ilgili Hakimin cezalandırılması buna benzer olayların tekrarlanmaması için atılması gereken adımlardan bir tanesi olacaktır.”

Kaynak: Pembe Hayat, Kaos GL