SON HABERLER

Almanya’da Eşcinsel Evlilikler meclis oylamasıyla yasallaştı

Almanya’da eşit evlilik hakkı bugün Alman Federal Meclis’te yapılan oylama ile yasal olarak tanındı.

Almanya’da eşit evlilik hakkı bugün Alman Federal Meclis’te yapılan oylama ile yasal olarak tanındı. Oylamada, 393 milletvekili LGBTİ çiftlerin evlilikleri onayladı, 226 milletvekili ise karşı oy kullandı. Dört milletvekilinin çekimser kaldığı oylamada Başbakan Angela Merkel ret oyu kullandığını açıkladı.

Merkel ret oyu kullandı

Almanya Başbakanı Merkel oylamanın ardından yaptığı açıklamada, ret oyu kullanmasını  “Benim için evlilik anayasada kadın ve erkek arasındadır. Bu nedenle de tasarıyı onaylamadım” ifadeleri ile gerekçelendirdi. Eşit evlilik hakkını onaylamayan Merkel’in partisi Hıristiyan Demokrat Birliği’nden en az 73 milletvekilinin LGBTİ çiftlerin evlilik hakkına destek verdiği tahmin ediliyor.

Tescilli hayat arkadaşlığından, evliliğe

Almanya’da LGBTİ’ler, 2001 yılında elde ettikleri “tescilli hayat arkadaşlığı” hakkı ile nikâhsız heteroseksüel çiftlerde olduğu gibi ortak soy isim imkânından ya da ölüm-ayrılık hallerinde medeni hakları düzenleyen kanuni çerçeveden faydalanıyorlardı. Bugün onaylanan yasa ile eşcinsel çiftlerin evliliği kanuni olarak tanımlanmış oldu.

Hristiyan Birlik partileri: “Anayasaya aykırı”

Eşit evlilik hakkını düzenleyen yasanın anayasaya aykırı olduğu görüşü Hristiyan Birlik partileri tarafından ileri sürülüyor. Bugün onaylanan eşit evlilik hakkı Hristiyan Birlik partileri tarafından anayasaya aykırılık iddiasıyla, Anayasa Mahkemesi’ne taşınabilir.

Almanya bugün onayladığı “herkese evlilik” yasası ile Avrupa’da eşit evlilik hakkını tanıyan 15. ülke oldu.

Kaynak: Kaos GL