SON HABERLER

Merkel, Putin’i Çeçenistan’da eşcinsellere yönelik işkencelere karşı önlem almaya çağırdı

Hayat paylaşınca güzelShare on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
0Share on Tumblr
Tumblr
0Print this page
Print
Email this to someone
email

Angela Merkel, Vladimir Putin’i Çeçenistan’daki işkence ve zulüm raporlarını araştırmaya ve bölgedeki eşcinsel kişilerin güvenliğini sağlamaya çağırdı.

Rusya’ya iki yıl boyunca ilk kez ziyarette bulunan Alman genel başkanı, sorunu Rusya’nın başkanı ile görüşerek insan hakları ihlallerinin ortadan kaldırılmasını istedi.

Çeçenistan’daki eşcinsellere yönelik şiddet içeren haberlerle ilgili olarak, eşcinsel olduklarından şüphelenilen 100’den fazla kişinin kamplarda toplanması ve en az üç kişinin işkenceler sonrası öldürüldüğü iddialarında bulunan Novaya Gazeta gazetesi tarafından bildirildiği dile getirildi. Guardian, aşırı muhafazakar, ağırlıklı olarak Müslüman olan güney Rusya cumhuriyetinde dayak ve işkence hakkında bilgi veren eşcinsel Çeçen erkeklerle bağımsız olarak konuşmuştu.

Kremlin, Çeçen hükümetinin gazeteci ve insan hakları örgütlerinin yürüttüğü araştırmaları destekleyecek hiçbir bilgiye sahip olmadığını savunarak anti-gey bir girişimin olmadığını belirtmişti.

Batılı hükümetler ve insan hakları grupları Rus makamlarını, Rusya’nın standartlarına göre toplumun kesinlikle muhafazakâr olduğu Çeçenistan’daki baskıların raporlanmasını istediler.

Merkel ayrıca, rus polisinin Çeçenistan’daki anti-gay kampanyasına karşı çıkan rus göstericilerin tutuklanması sonrasında Rusya’daki toplanma özgürlüğü konusundaki endişeleri de dile getirdi.

Merkel, “Bir demokraside gösteri hakkının olması önemlidir ve STK’ların rolü çok önemlidir” dedi.

 

Hayat paylaşınca güzelShare on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
0Share on Tumblr
Tumblr
0Print this page
Print
Email this to someone
email

Leave a comment

Your email address will not be published.


*