SON HABERLER

SİYAD ödülünü kazanan Ayta Sözeri, Sadri Alışık Oyuncu Ödülleri’ne de aday gösterildi

23. Sadri Alışık Oyuncu Ödülleri adayları açıklandı. Ödül töreni 7 Mayıs’ta yapılacak. Sinema ve tiyatro oyuncuları ödüllerini alacak.

Aday gösterilenler arasında “Aile Arasında” filmindeki rolüyle Ayta Sözeri de yer alıyor. Sözeri, komedi dalında yardımcı rolde en iyi kadın oyuncu ödülüne aday.

Sözeri, SİYAD ödülünü de almıştı

Sözeri geçtiğimiz günlerde de Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) 2018 sinema ödüllerinde en iyi yardımcı kadın oyuncu ödülünü almıştı.

Aile Arasında filmindeki rolüyle beğeni toplayan trans kadın sanatçı Ayta Sözeri, “Behiye Hala” rolüyle ödülü kazandığında gözyaşlarına hakim olamamıştı.

 

Hem sanatçı hem hak savunucusu!

‘Ulan İstanbul’, ‘Kayıp Şehir’ ve ‘Paramparça’ gibi dizilerde rol alan başarılı oyuncu ve şarkıcı Ayta Sözeri, LGBTİ+ hak savunuculuğu ile de biliniyor.

Bir dönem Pembe Hayat Derneği’nin yönetim kurulu üyesi olan Sözeri, İstanbul’da yakılarak öldürülen trans kadın Hande Kader için Meclis’te düzenlenen basın toplantısına katılmıştı. “Bizi en çok bu sessizlik ve toplumun iki yüzlü bakışıyla ürettiği nefret öldürüyor” diyerek LGBTİ’lerin ölümde bile ayrımcılık yaşadığına dikkat çekmişti.

Kaynak: Kaos GL

 

1 Trackbacks & Pingbacks

  1. Ayta Sözeri, Sadri Alışık Oyuncu Ödülleri’nde “En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu” ödülünün sahibi – ASDİ

Comments are closed.