SON HABERLER

Türkiye’de Vikipedi’ye erişim engellendi

BTK’dan yapılan açıklamada “idari tedbir uygulanıyor” denildi.

Dünyanın en büyük internet ansiklopedisi Wikipedia’ya Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından Türkiye’de erişim engellendi. Yasağın nedeniyle ilgili resmi bir açıklama yapılmazken NTV’nin haberine göre, Türkiye ile IŞİD’i aynı zeminde gösteren içeriklerin sebep olduğu öne sürüldü. Ayrıca ABD merkezli kuruluşun Türkiye’de temsilcilik açmaması da nedenler arasında gösteriliyor.

Türkiye’nin Wikipedia’dan dört talepte bulunduğu ancak Amerika merkezli kuruluşun bunlara yanıt vermediği belirtildi. Türkiye, Wikipedia’dan ülke içerisinde temsilcilik açması, uluslararası hukuka uygun davranması, mahkeme kararlarını uygulamaları ve Türkiye’ye yapılan karartma operasyonlarının bir parçası olmamasını talep etti. Dört talebin yerine getirilmesi ve içeriklerin kaldırılması durumunda sitenin yeniden erişime açılacağı belirtildi.

Kişilerin katkısıyla oluşturulan ‘özgür ansiklopedi’ mottosuna sahip Wikipedia’ya Türkiye’den erişim bugün itibariyle engellendi. Erişim engeli sitenin Türkçe kısmını kapsamakla kalmayıp bütün diller için uygulanıyor.

Kaynak: T24