SON HABERLER

1978 yılında Gökkuşağı bayrağını tasarlayan Gilbert Baker hayatını kaybetti

Hayat paylaşınca güzelShare on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
0Share on Tumblr
Tumblr
0Print this page
Print
Email this to someone
email

Gökkuşağı bayrağını tasarlayan sanatçı Gilbert Baker, 65 yaşında hayata gözlerini yumdu.​

Bugün eylemlerde kullanılan ve LGBTİ+ hareketinin simgesi hâline gelen gökkuşağı bayrağının tasarımcısı Gilbert Baker, önceki gün (31 Mart 2017) hayata gözlerini yumdu.

Amerikalı AIDS ve LGBTİ hakları aktivisti Cleve Jones, Baker’in ölüm haberinin ardından Twitter hesabından “Dünyadaki en yakın dostum gitti. Gilbert Baker dünyaya bir gökkuşağı bayrağı, bana ise kırk yıllık bir aşk ve dostluk verdi” yazdı.

Gökkuşağı bayrağı bugünlere nasıl geldi?

Baker, bayrağı 1978’de aktivistler tarafından yapılan LGBT topluluğu için bir sembol çağrısına istinaden tasarladı. Bayrağın ilk hâlinde pembe, kırmızı, turuncu, sarı, yeşil, mavi, lacivert ve mor vardı. Bu renkler sırasıyla; cinsellik, yaşam, iyileşme, güneş ışığı, doğa, sanat, uyum ve ruhu temsil ediyordu.

Baker, seri üretim için fabrikaya gittiğinde pembenin olmadığını gördü. Böylece bayrak 7 renk olarak ortaya çıktı.

Kasım 1978 yılında, şehrin ilk açık eşcinsel müfettişi Harvey Milk’in suikaste uğramasının ardından LGBT topluluğunun gücünü ve dayanışmasını ortaya koymak üzere bir gösteri düzenlemek isteyen aktivistler, Baker’in tasarladığı yeni bayrağı kullanmaya karar verdiler. Bayrağın lacivert şeridi, yürüyüşün yapılacağı yolun her iki tarafına eşit sayıda renk koyulabilmesi için bayraktan çıkarıldı. Bayrak lacivertin çıkartılmasıyla bugünkü hâlini aldı: Kırmızı, turuncu, sarı, yeşil, mavi ve mor.

Baker, UK Gay News’e verdiği bir söyleşide bayrakla ilgili olarak “LGBT mücadelemiz devam ettikçe, hepimizin yaşadığı tecrübeler bir araya gelip dünyanın en uzak köşelerine dayanışma, birlik ve bizim adımlarımızı takip edenlere umut ulaşıncaya kadar gökkuşağı bayrağı henüz tamamlanmamış demektir” demişti.

Kaynak: Kaos GL

 

Hayat paylaşınca güzelShare on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
0Share on Tumblr
Tumblr
0Print this page
Print
Email this to someone
email

Leave a comment

Your email address will not be published.


*