SON HABERLER

Tunus’ta iki genç “eşcinsel gibi görünüyorsunuz” denilerek tutuklandı

Hayat paylaşınca güzelShare on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
0Share on Tumblr
Tumblr
0Print this page
Print
Email this to someone
email

Tunus’ta iki erkek ‘gey gibi göründükleri’ gerekçesiyle hapis cezası aldı ve ‘anal muayene’ işkencesine maruz bırakıldı.

Tunus’ta 20 yaşındaki Achref ve 21 yaşındaki Sabri, 7 Aralık’ta Sousse şehrinde, Tunus Ceza Yasası’nın eşcinselliği suç olarak tanımlayan 230. maddesi uyarınca tutuklandı.

kaosgl’nin Fransa’daki L’Express dergisini kaynak yer verdiği habere göre tutuklanan iki genç 8 aylık hapis cezasına çarptırıldı.

Acref ve Sabri’yi şikayet eden polis memuru onların gey olduğundan şüphelendiğini, ‘gey gibi göründüklerini’, eşcinsel kişilerin ülkenin üstünde bir ‘lanet’ olduğunu öne sürdü.

Dergiye konuşan Achref, polislerden birinin “Erkek arkadaşınla bir şey mi yapıyordun?” dedikten sonra Sabri’yi ve kendisini tokatlamaya başladığını ve suçlamaları kabul eden bir ifade imzalattığını belirtti.

Hazırlanan iddianamede iki erkeğin sokakta ‘eşcinsellik’ yaptığı iddia edilerek suçlanıyor.

Tunus yasaları gereği verilen kararın önümüzdeki ay onanması gerekiyor.

‘Anal muayene’ işkencesi

‘Anal muayene’ işkencesine maruz kaldıklarını da söyleyen Achref, ‘muayene sonuçları negatif’ çıkmasına rağmen hakimin kendilerine ceza verdiğini belirtti.

Tunus’ta ‘anal muayene’ işkencesi sıklıkla uygulanıyor. 2015 yılında da 22 yaşındaki bir genç, eşcinsel ilişkiye girerek ülkenin anayasasını ihlal ettiği gerekçesiyle bir yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Genç ‘eşcinselliğinin kanıtlanması’ gerekçesiyle zorla ‘anal muayene’ işkencesine de maruz kalmıştı.

Kaynak. Gazete Karınca

 

Hayat paylaşınca güzelShare on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
0Share on Tumblr
Tumblr
0Print this page
Print
Email this to someone
email

Leave a comment

Your email address will not be published.


*