SON HABERLER

LGBTİ+ çocuklar, Psychologies Türkiye’nin Haziran sayısında

“Psychologies Türkiye” Haziran sayısı “LGBTİ+ çocuklar” dosyası ile çıktı

“Daha iyi bir yaşam için” mottosuyla Nisan 2017’de yayın hayatına başlayan popüler psikoloji dergisi “Psychologies Türkiye” yeni sayısında LGBTİ çocukları konu ediniyor. Psychologies Türkiye, “LGBTİ+ Bizim çocuklar ayol” dosyasında, homofobi, bifobi ve transfobiye karşı LGBTİ çocukların haklarına ve kişisel hikâyelerine yer vermiş.

Aile dayanışması: LİSTAG

“Benim çocuğum eşcinselmiş, ne yapabilirim” başlığı altında Türkiye’de LGBTİ çocukları olan ailelerin kurduğu LİSTAG’ı tanıtan dergi, “ailelerin kafasında beliren yüzlerce soruyu cevaplayan, kaygıyı paylaşan bu grup, aylık ücretsiz toplantılar düzenliyor” diyerek LGBTİ çocukları olan aileleri “ LİSTAG’a yönlendiriyor.

Toplumun homofobisine karşı “Benim Çocuğum” belgeseli

Yönetmenliğini Can Candan’ın yaptığı “Benim Çocuğum” adlı belgesel de bu sayıda tanıtılıyor. Psychologies Türkiye,  bu belgeselin tüm bu duyguların tercümanı olduğunu, izleyicileri aydınlatmayı, hatta duygudaşlık yaratmayı başarabilen bir çalışma olduğunu ifade ediyor.

LGBTİ terimleri ve Onur Haftası

Psychologies Türkiye’nin Haziran ayısında, LGBTİ terimleri de yer alıyor. Aynı zamanda Onur Haftası hakkında okurlarını bilgilendiren dergi, LGBTİ’lerin açılma deneyimlerini de sayfalarına taşımış.

Yalnız değiliz

“LGBTİ+ Bizim çocuklar ayol” dosyasında Psychologies Türkiye, LGBTİ’lere psikolojik destek sunan kurumların bir kısmını tanıtıyor.

 

Dergi, “Yalnız değilsiniz” başlığı altında, Cinsel Eğitim Tedavi ve Araştırma Derneğinin (CETAD), LİSTAG üyeleri ile her ayın ilk Perşembe günü bilgilendirme ve destek toplantıları düzenlediğini belirtiyor. Ayrıca Ankara’da her ayın ilk Salı günü Türkiye Psikiyatri Derneği Ankara Genel Merkezinde ve İzmir’de her ayın ilk Perşembe günü Dr. Nezaket Kayanın muayenehanesinde de benzer bir toplantının yapıldığını duyuruyor.

Kaynak: Kaos GL