SON HABERLER

LGBTİ’leri tehdit eden Alperen Ocakları Başkanı Kürşat Mican yargılanacak

Hayat paylaşınca güzelShare on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
0Share on Tumblr
Tumblr
0Print this page
Print
Email this to someone
email

Geçtiğimiz Haziran ayında LGBT Onur Yürüyüşü’nü tehdit ederek, bu yürüyüşe izin vermeyecekleri tehdidinde bulunan Alperen Ocakları Başkanı Kürşat Mican, ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik’ suçuyla yargılanacak.

Alperen Ocakları İstanbul İl Başkanı Kürşat Mican 2016 LGBT ve Trans Onur yürüyüşlerini tehdit ettiği için “halkı kin ve düşmanlığa tahrik ve halkın bir kesimini sosyal sınıf din mezhep cinsiyet, bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılama” suçundan yargılanacak.

Geçtiğimiz yıl yapılacak 19 Haziran Trans Onur Yürüyüşü ve 26 Haziran’da gerçekleştirilecek 2016 LGBT Onur Yürüyüşü’ne karşı; sosyal medyada örgütlenen Müslüman Anadolu Gençliği isimli bir grup, ‘Onursuz sapıkları yürütmüyoruz’ adlı bir etkinlik çağrısı yapmıştı.

Tehditler hakkında İstanbul LGBTİ Dayanışma Derneği ve İnsan Hakları Derneği’nin yaptığı şikayet üzerine Cumhuriyet Savcılığı, Mican’ın “halkı kin ve düşmanlığa tahrik ve halkın bir kesimini sosyal sınıf din mezhep cinsiyet, bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılama” suçunu işlediği kanaatine varıldığını belirtti. Davanın ilk duruşması 6 Haziran saat 09.05’te, İstanbul 44. Anadolu Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

Alperen Ocakları’nın başkanı olayla ilgili şu ifadeleri kullanmıştı; “İsmi onur yürüyüşü olan ama aslı ahlaksızlık olan ve toplumun sinir uçlarına dokunan bu tip ahlaksızlıkların normalleştirilmesine, özendirilmesine asla müsaade etmeyeceğiz. Tepkimiz çok net ve sert olacaktır. Mübarek bir ayda hep aynı şeyleri yapıyorlar. Değerlerimiz hiçe sayarak alay edercesine bizimle dalga geçiyorlar. Sayın devlet yetkilileri bunlarla bizi uğraştırmayın. Ya gereğini yapın ya da biz gereğini yapacağız. Biz her şeyi göze aldık direk yürüyüşü engelleyeceğiz. Devletimizin de milli değerleri göz önünde bulundurarak buna dur demesi gerekiyor. Çünkü bu normal bir özgürlük değil. Biz şimdi uyarıyoruz. Önceden olacakları bildirdik, bundan sonra olacakların sorumlusu biz değiliz.”

Açıklamalarının tepki çekmesinin ardından konuşan Kürşat Mican; “Biz devleti uyardık, elimizde sopalarla yürüyüşe katılanları döveceğimizi söylemedik” demişti.

Kaynak: Haber Sol

 

Hayat paylaşınca güzelShare on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
0Share on Tumblr
Tumblr
0Print this page
Print
Email this to someone
email

1 Trackbacks & Pingbacks

  1. Onur yürüyüşlerini tehdit eden Kürşat Mican’a “iyi hal” indirimi – ASDİ

Leave a comment

Your email address will not be published.


*