SON HABERLER

Nilüfer Belediyesi’nden LGBTİ farkındalık eğitimi

Hayat paylaşınca güzelShare on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
0Share on Tumblr
Tumblr
0Print this page
Print
Email this to someone
email

Personeline LGBTİ farkındalık eğitimi veren Nilüfer Belediyesi, LGBTİ’lerin yaşadığı ayrımcılığa son vermeyi hedefliyor.

kaos GL’nin haberine göre; Daha önce bünyesinde LGBTİ’ler için eşitlik birimi kuran Bursa Nilüfer Belediyesi bu kez LGBTİ’lerin (gey, lezbiyen, biseksüel, trans, interseks) yaşadığı ayrımcılıkların önüne geçmek için personeline farkındalık eğitimi düzenledi.

Nilüfer Belediyesi Halkevi’nde düzenlenen eğitimi, Sosyal Politikalar Cinsiyet Kimliği ve Cinsel Yönelim Çalışmaları Derneği’nden (SPoD) Ruh Sağlığı Alan Koordinatörü Necip Varan verdi. Eğitime, Nilüfer Belediyesi Eşitlik Birimi, Kadın Dayanışma Birimi ve Engelliler Birimi’nde çalışan sosyolog, psikolog ve psikolojik danışmanlar katıldı.

LGBTİ’lerin açılma süreci konuşuldu

Nilüfer Belediyesi’nin personeline yönelik eğitim iki gün sürdü. Bu eğitimde, LGBTİ’lerin açılma süreçleri, aile açılma süreci, trans geçiş süreci, HIV/AIDS farkındalığı ve madde bağımlılığı konuları ele alındı. Eğitimde, Belediye’nin LGBTİ’lere yönelik psikolojik, sosyal hukuksal haklar ile ilgili destek verdiği de hatırlatıldı. Belediye personelinin LGBTİ’lerle çalışma konusunda güçlendirilmesini de amaçlayan eğitim, LGBTİ danışanlarla çalışma deneyimlerine de yer verdi.

Bursa Nilüfer Belediyesi’nin bu eğitimi toplumsal cinsiyet eşitliği çalışmalarının bir parçası. Belediyenin her türlü ayrımcılık ve şiddetle mücadele etmeyi amaçlayarak kurduğu Toplumsal Eşitlik Merkezi’nde, LGBTİ’ler için danışmanlık da yapılıyor. Belediye’nin, ilçe sınırları içerisindeki 16 okulda toplumsal cinsiyet eşitsizliği, kadına, LGBTİ’lere yönelik şiddet ve şiddet ile mücadele seminerleri gerçekleştirdiğinin altını çizelim.

Hayat paylaşınca güzelShare on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
0Share on Tumblr
Tumblr
0Print this page
Print
Email this to someone
email

Leave a comment

Your email address will not be published.


*